Krzesło do biurka – które będzie najwygodniejsze?
Data publikacji 24 sierpnia 2020Krzesło do biurka to niezbędny element przestrzeni do pracy lub nauki. Spędzamy na nim często nawet kilkanaście godzin dziennie, dlatego powinno być nie tylko eleganckie i wygodne, ale również ergonomiczne. Jak wybrać idealne krzesło do biurka?
- Na co zwrócić uwagę wybierając krzesło do biurka?
- Oparcie krzesła do biurka
- Siedzisko krzesła do biurka
- Materiał krzesła do biurka
- Funkcjonalność krzesła do biurka
- Regulacja a ergonomia krzesła do biurka
Optymalnym wyborem jest krzesło obrotowe, przystosowane do pracy przy biurku. Nowoczesne modele posiadają regulowaną niemal każdą część krzesła, dzięki czemu użytkownik może bez przeszkód dopasować je do własnych wymagań.
Na co zwrócić uwagę wybierając krzesło do biurka?
Wybierając krzesło do biurka trzeba zwrócić uwagę zarówno na parametry techniczne, jak i aspekt estetyczny. Istotne są materiały wykonania, sposób ich konserwacji i czyszczenia, a w przypadku krzeseł obrotowych na kółkach, rodzaj materiału, z jakiego wykonane są kółka. Najmniej agresywne dla powierzchni podłogi są kółka kauczukowe. Ważna jest również obecność podłokietników oraz możliwość regulacji wysokości poszczególnych części – siedziska, podłokietników, zagłówka i innych elementów krzesła.
Oparcie krzesła do biurka
Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej niezwykle mocno obciąża kręgosłup, dlatego inwestując w krzesło obrotowe warto wybrać model, który posiada wyprofilowane oparcie. Jest ono dopasowane tak, aby podpierać kręgosłup w części lędźwiowej, która jest najbardziej narażona na urazy. Właściwe podparcie zmniejsza napięcie mięśni kręgosłupa i pomaga utrzymać wyprostowaną sylwetkę.
Siedzisko krzesła do biurka
W przypadku krzeseł do biurka, siedzisko, obok oparcia, jest jednym z dwóch najważniejszych elementów. Powinno być ono nie tylko wygodne, ale również dopasowane do wymagań użytkownika. W tym wypadku najlepszym sposobem jest przetestowanie krzesła – jeśli po zajęciu miejsca nogi zginają się w kolanach pod kątem prostym, to znaczy, że siedzisko ma optymalną głębokość. Ważna jest także szerokość siedziska – ta zwykle osiąga podobną wartość co głębokość. Siedzisko powinno być też wykonane z materiałów, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się i odparzeniom.
Materiał krzesła do biurka
Zarówno dla wygody użytkowania, jak i wyglądu całego krzesła, znaczenie mają użyte do jego produkcji materiały. Ekskluzywne fotele w gabinetach prezesów lub przedstawicieli kadry zarządzającej, zwykle wykonane są ze skóry. To materiał bardzo dobrej jakości, który odpowiednio konserwowany, zapewnia komfort siedzenia, a jednocześnie prezentuje się bardzo elegancko. W warunkach domowych często używane są jednak krzesła obrotowe, których stelaż wykonany jest z tworzyw sztucznych, a siedzisko i oparcie z odpornych na mechacenie tkanin. Dodatkowo, siedziska wypełnia się pianką, która podnosi komfort siedzenia na krześle. Dla zwiększenia trwałości całej konstrukcji, niektóre modele są wyposażone w elementy z włókna szklanego i aluminium. Oprócz skóry, do produkcji siedzisk i oparć często wykorzystywany jest nylon lub pokrewne do niego materiały, charakteryzujące się dobrym odprowadzaniem wilgoci oraz właściwościami zapobiegającymi namnażanie się grzybów i bakterii, powstających na ludzkiej skórze podczas pocenia się.
Funkcjonalność krzesła do biurka
Funkcjonalność to jedno z podstawowych kryteriów wyboru krzesła do biurka. Pod tym hasłem kryje się szereg wymagań, począwszy od rozmiarów krzesła, przez jego funkcje użytkowe, aż po wygodę użytkowania. Funkcjonalność ma ogromne znaczenie w przypadku krzeseł, których używać będzie więcej niż jedna osoba. Wtedy elementem niezbędnym jest możliwość regulowania wysokości siedziska i oparcia, a jeśli krzesło posiada podłokietniki, to również regulacja podłokietników. Krzesło powinno być na tyle wygodne, aby siedzenie na nim przez kilka godzin bez przerwy nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia człowieka, a jednocześnie nie powodowało dyskomfortu. Jeśli wiemy, że krzesła będziemy używać przez długi czas, trzeba szczególnie zadbać o oddychający materiał, który nie spowoduje nadmiernego pocenia się i efektu „przyklejania” do krzesła.
Regulacja a ergonomia krzesła do biurka
W przypadku krzeseł do biurka bardzo ważną kwestią jest ich ergonomia, a więc przystosowanie techniczne do psychofizycznych cech człowieka. Ergonomiczne krzesło umożliwia bezpieczne, wydajne i sprawne wykonywanie pracy – zachowanie tych cech jest nierealne, jeśli krzesło zostało pozbawione możliwości regulacji poszczególnych części. Regulacja wysokości siedziska czy podłokietników, a także oparcia na część lędźwiową kręgosłupa, sprawia, że każdy użytkownik może dopasować poszczególne parametry krzesła do własnych wymagań. Z tego powodu siedzenie na krześle nie przybiera znamion pracy w pozycji wymuszonej, która mogłaby mieć katastrofalne skutki dla zdrowia, głównie dla kręgosłupa. Ergonomiczne krzesło do biurka umożliwia więc takie ustawienie poszczególnych części, które niejako wymusza prawidłową postawę ciała podczas siedzenia.