Jak urządzić gabinet w swoim domu?
Data publikacji 23 marca 2023
Posiadanie swojego prywatnego gabinetu to rozwiązanie pełne zalet. Jest ono korzystne zwłaszcza dla tych osób, które wykonują swoje obowiązki zawodowe ze swojego domowego zacisza. O czym warto pamiętać podczas urządzania takiej przestrzeni?
Home office – jakie miejsce warto przeznaczyć na swój własny gabinet?
Przed przystąpieniem do urządzania gabinetu, kluczową kwestią jest przemyślenie, w którym miejscu będzie się on znajdował. Osoby, które mają do dyspozycji dużo powierzchni, mogą wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:
- zaciszność danego miejsca – kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku dzielenia przestrzeni mieszkalnej z innymi domownikami, idealnie do tego celu sprawdzi się pokój na poddaszu,
- dobry dopływ światła dziennego – warto by ten pokój był wyposażony w duże okna, co pewnością będzie stanowiło ulgę dla oczu.
Nie każda osoba jest w stanie wygospodarować na swój własny gabinet osobne pomieszczenie. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by taki kącik biurowy stworzyć w salonie, sypialni, a nawet kuchni. W przypadku biur w innym pomieszczeniu warto zadbać o to, by przestrzeń do pracy była wyraźnie odgrodzona od tej wypoczynkowej. Można to zrobić poprzez zastosowanie kotary, ścianki działowej, czy regału.
Meblowanie domowego gabinetu – ergonomia pracy to podstawa
Wykonywanie wielogodzinnej pracy przed komputerem, przebywając w nieprawidłowej pozycji, może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Z tego względu podczas kompletowania umeblowania podstawową kwestię stanowi ergonomia.
Warto by biurko komputerowe było wyposażone w blat, którego wysokość i kąt nachylenia można dowolnie regulować. Polecane są modele o sporych gabarytach, które zapewniają dużo przestrzeni, dzięki czemu wszystkie potrzebne dokumenty będą pod ręką, aczkolwiek warto wziąć pod uwagę wielkość powierzchni, która może być przeznaczona na własny gabinet. W przypadku niewielkich kawalerek lepszą opcją może się okazać rozkładany model biurka.
Niezbędnym elementem domowego biura będzie również wysokiej jakości, ergonomiczny fotel. Dużym powodzeniem wśród konsumentów cieszy się model obrotowy, pozwalający na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Powinien on odznaczać się takimi cechami jak m.in.
- Możliwość regulacji kąta pochylenia oparcia oraz wysokości podłokietników i siedziska,
- wyposażenie go w kółka z kauczuku, które nie zniszczą podłogi,
- wygodne, niezbyt głębokie siedzisko.
W domowym gabinecie nie może zabraknąć również takich elementów jak otwarte regały, rośliny, czy wykorzystywane w codziennej pracy urządzenia i gadżety. Więcej wskazówek na temat organizacji takiej przestrzeni można zaczerpnąć ze wskazówek znajdujących się na stronie: https://czaszamieszkac.pl/nie-wiesz-jak-zorganizowac-przestrzen-w-obrebie-komputera-firma-akord-ci-pomoze/.