Ile kosztują nowoczesne domki letniskowe?
Data publikacji 18 lutego 2022Świetną opcją dla osób chcących odpocząć w czasie urlopu jest pobyt w domku letniskowym, w zacisznym miejscu, blisko natury. Obecnie niezwykle popularne stało się wynajmowanie tego typu obiektów, są one wręcz oblegane w okresie wakacyjnym. W niektórych miejscowościach trudno znaleźć jakiś wolny domek letniskowy, stanowi on świetną alternatywę dla drogich hoteli i obskurnych hosteli/moteli. Jeśli ktoś dysponuje wolną gotówką, to może przeznaczyć ją na zakup własnego domku letniskowego. Dostępny jest nawet w wersji mobilnej, co sprawdza się idealnie dla miłośników podróżowania. Zawsze i wszędzie można czuć się jak w domu, bo ma się go zawsze przy sobie.
Co przemawia za tym, aby zainwestować w domek letniskowy wykonany z drewna?
Wynajmowanie domków letniskowych to świetna opcja, ale wiele osób na tym nie poprzestaje. Coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup domków letniskowych. Stawia się je na prywatnych działkach. Służą do celów rekreacyjnych. Miło jest mieć jakieś komfortowe miejsce do odpoczynku od zgiełku miasta. Domki mogą być użytkowane nawet podczas chłodniejszych dni. Nie brakuje obiektów całorocznych, z grubszymi ściankami, świetnie odizolowaną podłogą, ogrzewaniem. Sprawdzają się one także zimą. Drewno jest surowcem ekologicznym, w pełni naturalnym, ponadczasowym. W domkach wykonanych z drewna panuje przyjazny mikroklimat, nie trzeba martwić się niekomfortowymi temperaturami. Zimą można liczyć na kumulowanie ciepła, a latem obiekt jest chroniony przed przegrzewaniem. Przebywanie w drewnianym domku ma korzystny wpływ na zdrowie. Do zalet zalicza się naturalny, przyjemny zapach, antystatyczność, obniżenie ciśnienia krwi i poziomu stresu. Drewniane ściany oczyszczają powietrze, oddają ujemne jony, ułatwiają oddychanie.
Dlaczego warto wybrać drewniane domki letniskowe?
W przypadku domków letniskowych z drewna można mówić o ekonomiczności. Do ich postawienia nie trzeba sięgać po specjalistyczne maszyny ani materiały budowlane. Drewno jako naturalny izolator utrzymuje optymalną temperaturę w pomieszczeniach, co gwarantuje zmniejszenie rachunków za prąd. Można też liczyć na szybką budowę, co również przekłada na oszczędność czasu i pieniędzy. Drewno to materiał ogólnodostępny, łatwy w transporcie i obróbce. Powstałe z niego domki letniskowe wyróżniają się stabilnością, trwałością, odpornością na wstrząsy mechaniczne. Nie można też zapomnieć o ich wysokich walorach estetycznych, co stanowi kolejną zaletę. Dostępne są:
• Mobilne domki letniskowe,
• Stacjonarne domki letnie,
• Domki letniskowe z bali,
• Domki letniskowe typu brda,
• Domy holenderskie.
Ile trzeba zapłacić za nowoczesne domki letniskowe?
Ceny domków letniskowych są mocno zróżnicowane, co wynika z bogactwa i różnorodności ofert. Jeśli ktoś nie ma zbyt dużych wymagań, odpowiada mu prosty domek z drewna o powierzchni mniej więcej dziesięciu metrów kwadratowych, to wystarczające powinno być już nawet pięć tysięcy złotych. Oczywiście cena rośnie wraz metrażem i udogodnieniami. Większe domki letniskowe mające sto metrów kwadratowych to wydatek rzędu co najmniej osiemdziesięciu tysięcy złotych. Przyjmuje się, że najtańsze są konstrukcje powstałe z drewna sosnowego i świerkowego, za metr kwadratowy płaci się od pięciuset złotych od tysiąca złotych. Ogromne znaczenie ma oferowany standard, stopień wykończenia domku. Z wyższymi kosztami trzeba się liczyć w przypadku domów, które powstały ze szlachetnych gatunków drewna. Na cenę końcową ogromny wpływ ma też montaż, czas jego trwania, poziom skomplikowania, odległość firmy monterskiej od miejsca stawiania obiektu.
Co wpływa na cenę domku letniskowego?
Kluczową kwestią w przypadku domku letniskowego jest to, aby został on prawidłowo postawiony, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania fachowcom. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Możliwe jest także samodzielne zamontowanie obiektu, producent dołącza zawsze instrukcję montażu, w której wszystko zostało dokładnie opisane. Jeszcze większe wydatki czekają na osoby, które zlecają dodatkowo przygotowanie fundamentów. Postawienie domku mającego powierzchnię dwudziestu metrów kwadratowych zajmuje zwykle dwa dni, czas ten wydłuża się do siedmiu dni w przypadku metrażu mającego do sześćdziesięciu metrów kwadratowych. Im dłużej trwa montaż, tym generuje większe koszty. Ekipie budowlanej trzeba zapłacić za świadczone usługi.
W jakiej cenie można kupić domki letniskowe?
Nie każdy decyduje się na samodzielne wybudowanie domku letniskowego, wiele osób wybiera gotowe obiekty, które mogą być już w pełni wyposażone, z instalacjami, armaturą i nawet ogrzewaniem. Najtańsze są modele mobilne, ich ceny zaczynają się od dwudziestu tysięcy złotych. Duży wpływ na cenę ma oczywiście wielkość, rodzaj użytych elementów, jakość stosowanych materiałów. Jeśli komuś odpowiada niewielka altanka działkowa, to na jej zakup powinno wystarczyć kilka tysięcy złotych. Latem odpowiednie będą obiekty nieocieplane, odeskowanie, pokryte papą. Można je kupić już za nawet sześć tysięcy złotych. Droższe są domki całoroczne, które cechują się grubszymi ściankami, z ogrzewaniem, dobrze zaizolowaną podłogą. Domki letniskowe mogą mieć nawet kilka pomieszczeń, pełnowymiarową łazienkę, taras, orynnowanie, przestronny salon. Za takie wygody trzeba jednak zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Domki letniskowe typu brda z montażem o powierzchni zabudowy trzydziestu pięciu metrów kwadratowych to koszt rzędu ponad stu tysięcy złotych. Zdecydowanie tańsze są zestawy do samodzielnego montażu, które można już kupić w cenie ponad czterdziestu tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty związane z wyposażeniem i urządzeniem.
Partnerem artykułu jest Drewnolandia – producent drewnianych domków letniskowych.