Do czego wykorzystuje się kantówki dębowe?
Data publikacji 17 grudnia 2021Powszechnie stosowanym materiałem budowlanym jest kantówka dębowa, służy przede wszystkim jako element konstrukcyjny. Kantówki mają postać drewnianych belek o przekroju kwadratowym. Można poddawać je rozmaitym sposobom obróbki, co pozwala na idealne dopasowanie surowca do jego przeznaczenia. Legary występują w wielu formach, mogą być strugane, niestrugane, klejone. Najczęściej wykorzystuje się je podczas produkcji mebli, schodów, konstrukcji budowlanych. Kantówki są dostępne w wielu wymiarach, mają też zróżnicowaną cenę, w zależności od użytego gatunku drewna.
Jakie wyróżnia się kantówki drewniane?
Kantówki drewniane powstają z surowego drewna, a ich produkcją zajmują się zakłady tartaczne, można je kupić także w sklepie budowlanym. Warto jednak mieć na uwadze to, że produkty dostępne w sklepach mogą być wykonane z materiałów sztucznych. W przypadku zamówień składanych bezpośrednio w zakładzie tartacznym można liczyć na to, że legary zostaną wykonane z wybranego gatunku drewna i będą mieć konkretny przekrój. Zaletą kantówek drewnianych jest to, że są one bardzo łatwe w obróbce, można je z łatwością przycinać, frezować, impregnować, postarzać, szlifować, malować itd. Drewno to bardzo elastyczny materiał, dlatego nie ma problemu z wyprodukowaniem kantówek w oparciu o indywidualne potrzeby inwestora, warunki i wymagania konstrukcyjne. Kantówki drewniane są powszechnie stosowanymi elementami budowlanymi i wykończeniowymi. Mogą być on strugane, niestrugane lub klejone. Te pierwsze powstają z surowego drewna i wymagają odpowiedniego przygotowania przed ich użyciem.
Z kolei kantówki strugane odznaczają się wygładzoną powierzchnią po poddaniu ich obróbce. Efekt ten można uzyskać dzięki struganiu lub heblowaniu. Równe przycięcie i wygładzenie kantówek ma ogromne znaczenie, jeśli mają z nich powstać elementy dotykane przez ludzi. Znika problemem z wystającymi drzazgami, które mogłyby spowodować skaleczenie. W przypadku kantówek struganych nie trzeba już stosować żadnych dodatkowych zabiegów stolarskich. Można je od razu polakierować, pomalować lub zabejcować. Kantówki strugane występują w wersji z sękami lub bezsęcznej. Te pierwsze są tańsze, ale niestety podatniejsze na zniszczenie i powstawanie ubytków. Duża ilość sęków w przypadku kantówek stanowi poważny minus, bo obniża wytrzymałość surowca. Jeśli ktoś szuka materiału odznaczającego się wysoką trwałością, to powinien wybrać kantówki bezsęczne,
Czym cechują się kantówki dębowe?
Do produkcji kantówek sięga się po różne gatunki drewna, ale na szczególną uwagę zasługuje drewno dębowe. Cechuje się ono wysokimi walorami użytkowymi i estetycznymi. Dębina odznacza się wysokim stopniem twardości, wykonane z niej kantówki mogą być przycinane w dowolny sposób. Sprawdzą się idealnie w przypadku konstrukcji ze względu na nieprzeciętną trwałość. Drewno dębowe jest bardzo eleganckie, powszechnie dostępne. Sprawdza się idealnie jako element montażowy i materiał konstrukcyjny. Istotną kwestią w przypadku drewna, które ma posłużyć jako materiał budowlany, jest spełnienie odgórnie narzuconych wymogów. Jeśli surowiec ma rzeczywiście być zgodny z przyjętymi normami, to konieczne jest posiadanie odpowiednich certyfikatów. Zawsze powinno się sprawdzić oznaczenie CE, które stanowi potwierdzenie zgodności kantówek drewnianych z unijnymi wytycznymi.
Elementy wykonane z drewna dębowego są odporne na działanie szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych, co przekłada się na wydłużenie okresu ich żywotności. Drewno dębowe jest relatywnie ciężkie w porównaniu z drewnem sosnowym lub świerkowym. Pomimo swojej twardości dębina pozostałe łatwa w cięciu, trudniejsza staje się obróbka, szczególnie szlifowanie. Drewno dębowe ceni się także za jego wybarwienie, które może być ono ciemniejsze lub jaśniejsze, w zależności od wieku drzewa, z którego został pozyskany surowiec. Początkowo drewno dębowe jest szarożółte, ale dotyczy to tylko świeżo ściętego surowca. Wraz z upływem czasu ciemnieje, może pozostać jasnobrązowe lub stać się ciemnobrązowe. Kantówki dębowe są materiałem dekoracyjnym, który może być poddany barwieniu w celu wyeksponowania usłojenia.
Jakie mają kantówki dębowe zastosowanie?
Kantówki dębowe mają szerokie zastosowanie ze względu na swoje wysokie walory użytkowe i estetyczne. Wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie i meblarstwie. Meble z drewna dębowego są niezwykle solidne, eleganckie, bardzo wytrzymałe. Przetrwają setki lat, przez co meble zabytkowe najczęściej powstały właśnie z dębiny. Odznaczają się niepodatnością na niszczycielskie działanie owadów i ich larw. Schody w wykonane z kantówek dębowych są stabilne i niezwykle mocne. Jako że dębina jest bardzo twarda, to znika problem z zarysowaniami i odpryskami. Drewno dębowe świetnie sprawdza się w przypadku intensywnie eksploatowanych schodów i podłóg. Po kantówki dębowe sięga się także podczas wznoszenia powierzchni dachowej, wykonuje się z nich przydomowe kolumny. Domki dla dzieci i inne obiekty znajdujące się na placach zabaw również powstają przy użyciu kantówek dębowych. Wynika to z ich ogromnej wytrzymałości na duże obciążenia. Powstałe konstrukcje są stabilne i służą przez wiele lat. Po legary sięga się również podczas wznoszenia stolarki otworowej, ścian i rozmaitych elementów wykończeniowych.
Podsumowując, kantówka dębowa służy do wykonania:
• Mebli i elementów meblarskich,
• Placów zabaw,
• Schodów,
• Podpór konstrukcji budowlanych,
• Altan i różnych elementów jej wyposażenia,
• Konstrukcji ogrodowych,
• Parkietu,
• Boazerii,
• Więźby dachowej,
• Ścian,
• Drzwi,
• Okien.
Partnerem artykułu jest firma Ewood, oferująca kantówki, deski, okleiny i wiele innych.