Brutalizm w architekturze – najważniejsze cechy rozpoznawcze
Data publikacji 24 stycznia 2022We współczesnym krajobrazie miast w Polsce i na świecie można spotkać się z przeróżnymi trendami w architekturze budynków. W wielu miastach można znaleźć wiele trendów, które przeplatają się ze sobą. Brutalizm należy do nurtu charakterystycznego dla późnego modernizmu, a pierwsze budynki zaprojektowane w tym stylu pochodzą z lat 40 dwudziestego wieku.
Gdzie można znaleźć budynki w stylu brutalistycznym?
Modernizm, a w tym brutalizm w krótkim czasie stał się motywem przewodnim branż budowlanych na całym świecie, a w tym w Polsce. Jest on też powszechny w Europie Zachodniej, USA, a także krajach byłego bloku wschodniego. Był on wykorzystywany nie tylko w budownictwie wielorodzinnym. Najbardziej efektowne budynki w tym stylu były projektowane na potrzeby instytucji państwowych. Ponadto wiele budynków usługowych i biurowych powstało właśnie w tym stylu. Największą popularnością ten nurt cieszył się przez kilkadziesiąt lat od czasu jego powstania, choć był wdrażany w różnym zakresie w zależności od regionu świata.
Brutalizm – podstawowe założenia architektoniczne
Podstawowym założeniem brutalizmu było to, że wrócono do pierwotnych i prostych kształtów. Architektom zaczęło przyświecać to, by konstrukcje nie były nazbyt skomplikowane, a na pierwszy rzut oka budynki miały być minimalistyczne, a wręcz całkowicie surowe. Elementy konstrukcyjne, które nie były niczym osłaniane, a także ekspozycja materiałów wykonania sprawiały, że niektóre budynki sprawiały wrażenie niedokończonych. W wielu środowiskach taki styl był krytykowany, jako odhumanizowany, jednak w swoim założeniu właśnie taki miał być.
Brutalizm, a funkcjonalność
Styl brutalizmu charakteryzuje się także tym, że uchodzi za niefunkcjonalny. Brak tu dodatkowych elementów, takich jak duże tarasy, czy balkony, zdobienia, czy ozdobne wykończenia samej bryły. Wszystko jest surowe i pozbawione zbędnych elementów zarówno jeśli chodzi o budynki, jak i przestrzeń obok nich.
Po czym poznać budynek w stylu brutalizmu?
Budynki zaprojektowane w tym stylu charakteryzuje surowa forma, w której na pierwszy plan wychodzi materiał wykonania, taki jak surowy beton lub cegła. Elewacje nie są tutaj praktykowane. Ponadto budynki wyglądają na surowe i nie ma tutaj miejsca na żadną ekstrawagancje. Zazwyczaj wszystko jest symetryczne i bardzo jednolite. Patrząc na budynek w tym stylu często trudno o znalezienie jakiegokolwiek charakterystycznego punktu, lub detalu. Budynki w tym nurcie można znaleźć w bardzo wielu polskich miastach, a w tym w Warszawie, czy Katowicach.