Montaż anten satelitarnych
Data publikacji 4 stycznia 2023
Montaż antenty satelitarnej nie należy do czynności trudnych czy wymagających. Jeśli masz trochę wolnego czasu i nienajgorzej czujesz się w czynnościach manualnych to bez problemu poradzisz sobie z zamontowaniem anteny. Potrzebne będą podstawowe narzędzia majsterkowicza i chęci. Przytwierdzenie i ustawienie anteny można zlecić firmie, która się w tym specjalizuje lub zrobić to samemu oszczędzając pieniądze.
Antena satelitarna
Urządzenie te wykorzystuje się do odbioru telewizji cyfrowej. Antena pomimo niesprzyjających warunków pogodowych pozwala na niezakłócony odbiór sygnału satelitarnego, dzięki któremu możemy oglądać telewizję w wysokiej jakości. Na rynku dostępne są anteny satelitarne o śednicy od 45 centymetrów do 100 centymetrów. Są one płaskie dostępne w kilku kolorach. Bez problemu można je zamontować na kominie, balkonie czy ścianie budynku.
Przygotowanie montażu anteny satelitarnej
Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego miejsca do zamontowania anteny. Ważne jest aby było one łatwo dostępne w razie sprawdzenie czegoś, czy chociażby zmiany kierunku odbioru. Powierzchnia, do której montowana jest antena powinna być stabilna. Istotnym czynnikiem jest otoczenie. W przypadku zamontowania anteny satelitarnej pośród drzew czy krzewów może ona źle lub wcale nie odbierać sygnału. Antene najczęściej skierowuje się w kierunku południowym.
Potrzebne materiały i narzędzia:
- antena i konwerter,
- maszt anteny albo wspornik instalowany na ścianie czy balustradzie,
- złącze typu „F” dopasowane do przekroju kabla koncentrycznego,
- kabel zewnętrzny antenowy zaprojektowany pod instalację satelitarną,
- linijkę, kompas, kątomierz,
- kołki rozporowe, taśmę kablową, taśmę izolacyjną oraz złączki do instalacji odgromowej,
- wkrętaki i klucze do przymocowania masztu,
- wiertarka udarowa z odpowiednim wiertłem do wydrążenia otworu w betonowej ścianie.
Montaż anten satelitarnych
Uchwyt dopasowany do montażu należy przytwierdzić do podłoża dokładnie i solidnie mając na uwadze możliwy upadek. W przypadku gdy budynek jest zaopatrzony w instalację odgromową kablę od masztu powinny być do niej podłączone przy pomocy odpowiednich przewodów. Ten krok możemy pominąć jeśli lokalizacja anteny znajduje się 1,5 metra od ściany budynku i nie wyżej niż 2 metry ponad dachem budynku.
Kolejną czynnością jest połączenie konwertera z czaszą-należy przy tym zachować ostrożność. Kąt pionowy ustawiamy za pomocą przedziałki, która znajduje się na czaszy. Należy wziąć pod uwagę odchylenie, które może wystąpić. Po określeniu nachylenia konstrukcję chwilowo blokujemy śrubami.
Następnym etapem jest ustawienie kątu poziomego. Do tego potrzebny jest kompas. Aby sprawdzić czy ustawiony kąt jest odpowiedni potrzebujemy drugiej osoby, która będzie sprawdzać jakość sygnału na dekoderze. Jeśli jest to konieczne to przekręcamy delikatnie anteną do pojawienia się sygnału Przy obracaniu anteny należy pilnować konwertera, który nie powinniej jednorazowo przesuwać się o więcej niż pół centymetra. Po znalezieniu satysfakcjonującego nas sygnału na dekoderze dokręcamy resztę śrub. W ten sposób mamy gotową i unieruchiomą konstrukcję.
Pozwolenia na instalację satelitarną
Domy jednorodzinne nie potrzebują pozwoleń na montaż anten satelitarnych. W przypadku mieszkania w bloku sytuacja ma się trochę inaczej. Spółdzielnie mieszkaniowe oczekują na odpowiedni wniosek. Po rozpatrzeniu albo udzielają zgody na montaż albo nie. Sytuacja taka ma miejsce, gdyż montaż anteny może mieć wpływ na elewację budynku. W takim przypadku należy zapoznać się z regulaminem lub bezpośrednio skontaktować się ze spółdzielnią i poprosić o pomoc.
Powyższa instrukcja montażu anteny satelitarnej nie należy do skomplikowanych. Wystarczy zarezerować jedno popołudnie na montaż oraz odpowiednie ustawienie anteny i cieszyć się z telewizji. Można również zlecić tę czynność odpowiedniej firmie. Koszt takiej uslugi różni się w zaleźności od miejsca zamieszkania, czy to wieś czy wielkie miasto oraz od miejsca ulokowania anteny. Ceny montażu zaczynają się średnio od 180 zł.