Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Jak zaplanować budowę domu

Jak zaplanować budowę domu?

Data publikacji 21 czerwca 2022

Budowa domu to proces obejmujący wiele etapów. Zanim zostanie wbita pierwsza symboliczna łopata w ziemię, warto się zastanowić nad wieloma aspektami teoretycznymi. Musimy zaplanować budowę domu. Jak się za to zabrać, podpowiadamy poniżej.

Planowanie budowy domu krok po kroku

Na samym początku, zanim wykona się jakiekolwiek działania, warto stworzyć dokument, który będzie określał każdy etap budowy —  tzw. harmonogram budowy. W tym dokumencie definiujemy zakres prac na osi czasu. Taki dokument uwzględnia wszystkie etapy pracy, jak również przerwy technologiczne, np. na okres wysychania betonu. Harmonogram pozwala oszacować wstępnie, jak długo potrwa budowa. 

Oczywiście nigdy nie uda się szczegółowo określić czasu budowy, bo w końcu jest wiele czynników, na które nie mamy wpływu. Weźmy pod uwagę taki przykład: wpisujemy w Google hasło: wywóz gruzu Będzin (lub podajemy dowolną inną interesującą nas lokalizację), a nagle się okazuje, że w okolicy nie ma żadnej dostępnej firmy, która mogłaby wywieźć gruz z naszej działki. Wtedy trzeba czekać kilka tygodni, aż znajdzie się firma, która podejmie się wykonania usługi na naszej budowie.  

2. Wybór projektu

 To ważny etap całego procesu — w końcu dom oprócz tego, że ma się nam podobać, musi być też funkcjonalny. Z reguły jest to inwestycja na całe życie, a więc należy poświęcić sporo czasu na prace związane z przygotowaniem i wyborem projektu, jak również jego adaptacją. 

Ważne, aby na tym etapie kierować się ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Lektura tego dokumentu pozwoli poznać plany jednostek administracji publicznej związane z przeznaczeniem terenu, na którym chcemy budować nasz dom. 

Później dobrze jest też zastanowić się, w jakim domu chciałaby mieszkać nasza rodzina. W końcu każdy z domowników musi czuć się dobrze w swojej przestrzeni. 

3. Znalezienie kierownika budowy

Bez kierownika budowy, nie da się rozpocząć prac konstrukcyjnych, jeżeli chodzi o budowę domu jednorodzinnego. Kierownik to osoba, która nadzoruje każdy etap budowy, weryfikuje zgodność wykonywanych prac z projektem, jak również dba o bezpieczeństwo i higienę pracy na terenie prac budowlanych.  

4. Zamówienie materiałów budowlanych

Od wyboru materiałów budowlanych wiele zależy — muszą  one być dobrej jakości i jednocześnie nie mogą kosztować zbyt wiele. W końcu między innymi po to planuje się budowę domu, aby koszty inwestycji nie były astronomicznie wysokie, a wręcz przeciwnie: powinny one być możliwie niskie. Oczywiście jakość materiałów musi być głównym kryterium wyboru. W harmonogramie budowy można wskazać dokładne źródło, z których będziemy pozyskiwać materiały. 

Musimy podzielić się też ważną wskazówką — warto do budowy domu, wybrać materiały, w przypadku których nie będzie problemu z ich dostępnością. Zwłaszcza że na rynku w wielu branżach panują braki towarów. 

5. Ustalenie kosztorysu

Już mniej więcej wiemy, jak zaplanować budowę domu i wiemy, jakich produktów potrzebujemy, jak również ile wyniesie nas mniej więcej całościowy koszt inwestycji. Warto w takim dokumencie uwzględnić koszty aranżacji wnętrza i wykończenia domu. 

Jak zaplanować budowę domu? [PODSUMOWANIE]

Jak widzisz, sumienne zaplanowanie budowy domu może znacznie usprawnić realizację całej inwestycji — ograniczając jej koszty, wskazując ramy czasowe realizacji poszczególnych etapów budowy. Sugerujemy jeszcze raz stworzenie harmonogramu budowy domu, który będzie stanowił swego rodzaju drogowskaz całej inwestycji. 

Redakcja stylidesign.pl

Nasz zespół to pasjonaci z bogatym doświadczeniem w dziedzinie aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów oraz dbania o dom. Każdy z naszych autorów dzieli się sprawdzonymi poradami i inspiracjami, które pomogą Ci w tworzeniu przytulnych, funkcjonalnych przestrzeni. Dzięki praktycznej wiedzy i kreatywnemu podejściu, nasze artykuły oferują rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb i stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dom inteligentny