Nowoczesne ogrodzenia panelowe – dlaczego warto?
Data publikacji 19 stycznia 2022Trudno wyobrazić sobie obecnie nieogrodzonej posesji, przez co spada poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Praktycznie każdy może wejść pod same drzwi domu, zajrzeć do środka przez okno, ukraść coś lub wyrządzić szkodę. Do wyboru jest mnóstwo rodzajów ogrodzeń, dzięki czemu każdy dobierze odpowiedni model do swoich preferencji i możliwości finansowych. Jeśli ktoś szuka czegoś stylowego i nowoczesnego, to można mu polecić ogrodzenie panelowe. Ma ono wysokie walory estetyczne i użytkowe, jest niezwykle wytrzymałe, łatwe i szybkie w montażu. Zalet panelowego ogrodzenia jest oczywiście zdecydowanie więcej, więc warto je poznać.
Jakie zalety mają nowoczesne ogrodzenia panelowe?
Wielu inwestorów docenia łatwy i szybki montaż ogrodzeń panelowych. Można nawet przeprowadzić go samemu. To z kolei pozwala zaoszczędzić pieniądze, bo nie trzeba płacić fachowcom za wykonanie usługi. Ogrodzenie panelowe montuje się za pomocą specjalnych obejm montażowych, warto też wykonać podmurówkę, ale nie jest to niezbędne. Słupki umieszcza się w gruncie i je zabetonowuje, można również przykręcić je do murka. Do produkcji ogrodzenia panelowego sięga się po solidne druty pionowe, które są wzmocnione prętami poprzecznymi. Wszystko to wpływa na stabilność ogrodzenia. Panele pokrywa się warstwą antykorozyjną, czyli maluje proszkowo, wykonuje cynkowanie ogniowe. Takie zabezpieczenie gwarantuje wieloletnie użytkowanie ogrodzenia, zwiększa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Można też liczyć na to, że ogrodzenie będzie niepodatne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Dobrze zabezpieczone ogrodzenia panelowe są odporne na zarysowania i działanie wilgoci. Znika konieczność regularnego przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych. Panele ogrodzeniowe są bardzo estetyczne, uniwersalne. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, więc można z łatwością dopasować je do każdej stylistyki. Po ogrodzenie panelowe sięgają inwestorzy zarówno prywatni, jak i biznesowi. Panele sprawdzają się idealnie do ogrodzenia domu jednorodzinnego i firmy. Można je dopasować do budynku zarówno klasycznego, jak nowoczesnego. Świetnie komponują się z każdym typem furtek i bram wjazdowych. Można też mówić o relatywnie niskich kosztach zakupu, bo ceny są bardzo przystępne.
Ile kosztują nowoczesne panele ogrodzeniowe?
Osoby, które chcą zdecydować się na zakup ogrodzenia panelowego, interesuje przede wszystkim to, jakie wiążą się z tym koszty. Cena ogrodzenia panelowego zależy od wielu czynników. Można znaleźć relatywnie tanie ogrodzenia panelowe, ale ich jakość pozostawia zwykle wiele do życzenia. Nowoczesne płoty wykonane z wysokiej jakości materiału, ocynkowane i malowane proszkowo, będą relatywnie drogie. Niższa cena paneli jest możliwa w przypadku gorszej warstwy antykorozyjnej, co jednak stanowi tylko pozorną oszczędność. Warstwa ochronna powinna być gruba i mocna, w przeciwnym razie pojawi się stosunkowo szybko korozja, która ma niszczycielski wpływ na surowiec. Co więcej, konieczne stanie się przeprowadzenie zabiegów konserwujących, w ostateczności konieczna stanie się wymiana przęsła, które zardzewiało. Lepiej dopłacić i mieć solidne ogrodzenia, które posłuży przez wiele lat w niezmienionej formie.
Duży wpływ na cenę ogrodzenia panelowego ma grubość prętów, od czego zależy również wytrzymałość całej konstrukcji. Cienkie pręty nie zapewniają należytego bezpieczeństwa przed wejściem na posesję. Ponadto ogrodzenie będzie nietrwałe, nie posłuży użytkownikom przez wiele lat w dobrym stanie. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakup ogrodzenia panelowego o zwartej konstrukcji. Liczba prętów również jest bardzo istotna. Im będzie ich mniej, tym można liczyć na niższą cenę. Wynika to z tego, że zużywa się mniejszą ilość materiału. Oczywiście większe rozwarstwienie prętów sprawia, że pojawiają się prześwity, co z kolei zmniejsza poczucie prywatności. Wysokość paneli również ma duże znaczenie. Wraz z jej wzrostem rośnie także cena za ogrodzenie. Tańsze są modele mające standardowe wymiary. Najdroższe będą ogrodzenia panelowe na wymiar. Jeśli ktoś chce mieć ogrodzenie skrojone na miarę swoich potrzeb, to często trudno to uzyskać, bazując wyłącznie na katalogowych ogrodzeniach z oferty danego producenta. Materiał wykonania ma ogromny wpływ na ostateczną cenę. Nowoczesne ogrodzenia są stalowe lub aluminiowe, czyli wyprodukowane z surowców nienależących do tanich.
Od czego zależy cena ogrodzenia panelowego?
Im większa jest powierzchnia do ogrodzenia, tym trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Długie ogrodzenie wymaga zakupu większej liczby paneli, co oczywiście przekłada się na spore wydatki. Bardzo ważny jest również montaż. Można spróbować swoich sił i samodzielnie postawić ogrodzenie, ale nie każdy sobie z tym poradzi. Ponadto łatwo o popełnienie jakichś błędów. Nieprawidłowo ogrodzona działka stanie się źródłem problemów i będzie trzeba ponieść dodatkowe koszty, aby wszystko naprawić. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i powierzyć montaż ogrodzenia doświadczonym profesjonalistom. Warto jednak mieć na uwadze to, że ogrodzenia panelowe są relatywnie łatwe w montażu, więc wiele osób poradzi sobie bez fachowca. Z dodatkowym kosztem trzeba liczyć się w przypadku konieczności wykonania podmurówki. Nie warto jej pomijać, bo decyduje ona o stabilności ogrodzenia i większym bezpieczeństwie.
Podsumowując, najważniejszymi czynnikami wpływającymi na cenę zakupu ogrodzenia panelowego są:
• Materiał wykonania,
• Wysokość,
• Wielkość posesji,
• Grubość prętów i ich rozmieszczanie,
• Rodzaj zabezpieczenia,
• Montaż,
• Jakość wykonania,
• Podmurówka,
• Miejsc zakupu,
• Kolorystyka,
• Kształty i ewentualne dodatki dekoracyjne.
Partnerem artykułu jest firma Polargos, oferująca nowoczesne ogrodzenia metalowe.