Jaka wkładka będzie odpowiednia do drzwi antywłamaniowych?
Data publikacji 26 listopada 2021Sam zamek i antywłamaniowe drzwi nie są gwarancją, że nie dojdzie do włamania. Aby odpowiednio zabezpieczyć swój dobytek przed wizytą niechcianych „gości” w postaci włamywaczy, należy również zadbać o montaż odpowiedniej wkładki do drzwi antywłamaniowych.
Dlaczego drzwi antywłamaniowe?
Drzwi do domu mają spełniać kilka zadań jednocześnie. Z jednej strony, po ich zamontowaniu chcemy mieć możliwość łatwego i szybkiego wyjścia z domu, również w przypadku niebezpieczeństwa (np. wybuchu pożaru). Z drugiej – zależy nam na tym, aby zabezpieczały nas przed tym, co może czyhać na zewnątrz: włamywaczami. Wybierając drzwi do domu, warto zainwestować w nieco droższy model antywłamaniowy, który pozwoli po prostu czuć się bezpiecznie w domowym zaciszu.
Jeśli drzwi antywłamaniowe nie zostały jeszcze wybrane, warto pamiętać o zwróceniu uwagi na kilka ich cech:
– klasę drzwi – jest to sześciostopniowa skala, a za drzwi antywłamaniowe uznaje się modele od trzeciej klasy w górę;
– rodzaj zamontowanych zawiasów – warto wybrać drzwi z takimi zawiasami, które uniemożliwią wyjęcie całości z ościeżnicy;
– ilość rygli w zamku – za absolutne minimum uznaje się cztery rygle;
– ewentualne elementy dodatkowe – przykładowo, jeśli zdecydujemy się na drzwi antywłamaniowe z przeszkleniem po środku, absolutnie nie wolno montować w nich gałki od wewnętrznej strony. W ten sposób uczynimy dom wyjątkowo narażonym na kradzież.
Warto pamiętać, że wybór odpowiednich drzwi antywłamaniowych, a także dobrej jakości, bezpiecznej wkładki jest kluczowy nie tylko przez wzgląd na ochronę domu przed włamywaczami. Nie mniejsze znaczenie ma to, że dobrej jakości drzwi antywłamaniowe są bardzo często wymogiem ubezpieczycieli. W chwili obecnej wykupienie polisy następuje bardzo często w formie zdalnej, jednak jeśli podamy nieprawdziwe dane dotyczące np. klasy wkładki do zamka drzwi antywłamaniowych, musimy liczyć się z tym, że w przypadku kradzieży – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty kwoty określonej w umowie.
Czym jest wkładka do drzwi?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest wkładka do drzwi. Jest to element zamka, w którym umieszcza się pasujący do niego klucz, dzięki czemu można zamknąć i otworzyć drzwi. Dzieje się tak dzięki przesunięciu rygla, który blokuje możliwość otworzenia drzwi.
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie wkładka do drzwi antywłamaniowych jest jedną z najistotniejszych kwestii jeśli chodzi o ochronę domu przed włamaniami. Doświadczeni złodzieje rozpoczynają próbę dostania się do domu właśnie od forsowania wkładki. Co więcej, jeśli nie zdecydujemy się na zakup dobrej jakości modelu antywłamaniowego – może okazać się, że próba ta, niestety, będzie zakończona sukcesem.
Inwestycja we wkładkę antywłamaniową to bezpieczeństwo
Wkładki do drzwi antywłamaniowych nie mogą co prawda zagwarantować, że włamywacz nie dostaje się do wnętrza domu w jakiś inny sposób, jednak zdecydowanie ograniczają szansę na utratę dobytku w wyniku kradzieży. Tego rodzaju zabezpieczenie pozwoli spać spokojnie także osobom, które martwią się o utratę posiadanych przedmiotów: dzięki wkładce, może okazać się, że potencjalny włamywacz postanowi nawet zrezygnować z kradzieży.
Należy jednak pamiętać, że o ile próba sforsowania drzwi rzeczywiście jest pierwszą z opcji, jakie podczas włamania sprawdzi złodziej, nie jest to jedyna opcja. Ponadto, warto pamiętać o bardziej podstawowych kwestiach, takich jak:
– zamykanie drzwi zarówno wtedy, gdy wychodzimy z domu, jak i wówczas, gdy w nim jesteśmy – przekonanie, że drzwi do domu mogą być otwarte jest wciąż popularne, zwłaszcza na wsi. Wiele osób uważa, że skoro znają swoich sąsiadów dość dobrze, nikt ich nie okradnie. Tymczasem otwarte drzwi to nie tylko ogromna szansa dla złodzieja, ale również utrata prawa do odszkodowania;
– zabezpieczanie okien, balkonów i tarasów – chodzi zarówno o porządne zamknięcie drzwi oraz okien, jak również montaż specjalnych rolet antywłamaniowych, które – nawet jeśli nie udaremnią kradzieży, to z pewnością zdecydowanie opóźnią jej rozpoczęcie;
– światło z czujnikiem ruchu – montaż oświetlenia z czujnikiem ruchu przed domem może wzbudzić czujność u sąsiadów lub samych domowników. Jako że rozbrojenie wkładki może zająć złodziejowi kilka minut – każdy jego ruch wywoła zapalenie światła, a to z kolei może sprawić, że ktoś pójdzie sprawdzić, co się dzieje.
Jaka wkładka do drzwi antywłamaniowych?
Wiemy już, że wkładka do drzwi antywłamaniowych jest bardzo istotnym elementem wyposażenia. Zatem jaką wkładkę należy wybrać, aby maksymalnie zabezpieczyć swój dobytek?
Warto wiedzieć, że wkładki są oznaczane tzw. klasami (od A do C), które mówią między innymi o tym, jaką ochronę przed włamaniem zapewniają. Nadawaniem klas zajmuje się Instytut Mechaniki Precyzyjnej na podstawie określonych, wewnętrznych wytycznych. Aby wybrać odpowiednią wkładkę do drzwi antywłamaniowych, warto rozważyć zakup:
– wkładki klasy B – nie oferuje ona co prawda najwyższe ochrony, jednak jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy ograniczony budżet. Wkładki klasy B zajmą włamywaczowi około 3 do 6 cennych minut, podczas których ktoś może zauważyć jego obecność. Już sam montaż tego rodzaju wkładki może zniechęcić potencjalnego złodzieja przed próbą kradzieży;
– wkładki klasy C – to najwyższa klasa, a otworzenie drzwi wyposażonych w taką wkładkę może zająć złodziejowi ponad 6 minut. To z kolei sprawi, że większość włamywaczy po prostu uda się na poszukiwanie innego celu.
Jak widać, warto inwestować we wkładki klasy B lub C, zupełnie pomijając te, którym przyznano klasę A.