Zalety murowanego pieca do pizzy
Data publikacji 26 listopada 2021Kuchnia włoska jest niezwykle popularna na całym świecie, a do topowych dań należy pizza. Nie ma osoby, która odmówiłaby kawałka świeżo wypieczonej pizzy, zachwycającej aromatem. Jej wysokie walory smakowe wręcz wymuszają sięgnięcie po kolejną porcję. Oczywiście nie dotyczy to odgrzewanej pizzy w piekarniku, najlepiej smakuje właśnie prosto z pieca, ale nie trzeba wcale chodzić do restauracji, aby móc raczyć się takimi specjałami. Jeśli komuś marzą się własne wypieki, to warto pomyśleć nad inwestycją w murowany piec do pizzy. Przyda się w przydomowym ogrodzie, stanie się jedną z głównych atrakcji, umili każdą domówkę.
Dlaczego piece murowane do pizzy to dobry wybór?
Wystarczy wejść do restauracji, w której wypieka się właśnie pizza, aby poczuć napływ śliny do ust i niezwykle silną potrzebę zjedzenia przynajmniej kawałka. Zapach jest obłędny, roznosi się po całym pomieszczeniu. Można oczywiście zrobić własną pizzę w piekarniku gazowym lub elektrycznym, ale jeśli chce się uzyskać idealny wypiek, to pozwoli na to piec murowany. Nie trzeba mieć wcale wybitnych zdolności kulinarnych, aby wyczarować wyśmienitą pizzę, której spożywanie będzie czystą przyjemnością. Najlepiej sprawdza się w tym celu piec opalany drewnem, w którym można też wypiekać chleb i inne rodzaje pieczywa. Jest on wielofunkcyjny, posłuży użytkownikom przez wiele lat. Piec nie musi być duży, szczególnie jeśli ktoś wypieka niewiele potraw. Modele o kompaktowych wymiarach nadają się nawet do domowej kuchni, będą wystarczające dla pięcioosobowej rodziny. Zaletą pieca murowanego jest to, że działa on, niezależnie od zasilania gazowego i elektrycznego
Jakie ma piec murowany do pizzy zalety
Smakosze pizzy powinni wiedzieć, że tylko za pomocą murowanego pieca możliwe jest przygotowanie wypieku o niezwykłych walorach smakowo-zapachowych. Takiego efektu nie pozwoli uzyskać zwykły piekarnik. Klucz do sukcesu tkwi właśnie w wygrzewaniu potrawy w piecu o odpowiedniej konstrukcji. Można go zamontować zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Nie zajmuje on zbyt wiele miejsca, więc nie powinno być problemu z ustawieniem go na działce. Niektórzy decydują się nawet na montaż pieca do pizzy w domu, co jest oczywiście możliwe pod warunkiem, że zainstaluje się system do odprowadzania spalin. Pozwoli to na przygotowywanie różnych wypieków, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Obecnie do wyboru jest mnóstwo gotowych pieców do pizzy, nie ma też problemu z zakupem materiałów potrzebnych do samodzielnego postawienia go. Wbrew pozorom nie wiąże się to z dużymi wydatkami. Koszt postawienia pieca chlebowego można porównać do zakupu dobrej jakości piekarnika. Będzie to jednak tylko jednorazowa inwestycja na wiele lat. Piec pozwala na zrobienie kilku placków pizzy lub dużych bochenków chleba. Można nawet wstawić duży garnek z jedzeniem lub brytfannę z mięsem.
Klasyczny piec murowany do pizzy jest opalany drewnem. Warto wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się też modele mobilne, które można bez problemów przenosić w dowolne miejsce. Waga takiego pieca wynosi kilkadziesiąt kilogramów, do przestawienia go wystarczą dwie osoby. Piec do pizzy prezentuje się bardzo estetycznie, stanowi unikalną dekorację ogrodową. Sprawdzi się idealnie podczas biesiadowania, będzie można mile zaskoczyć zaproszonych gości pysznymi wypiekami. Wakacyjne spotkania, jesienne wieczory i domowe imprezy w plenerze warto wzbogacić o wyborne potrawy prosto z pieca. Można w nim przygotować pizzę, chleb, bułki, ciasta, dania mięsne i warzywne. Piece są bardzo proste w obsłudze, bezawaryjne, bo nie są wyposażone w elektronikę. Wystarczy odpowiednio czyścić i konserwować piec, a posłuży przez wiele lat i to w niezmienionym stanie. Warto też wyposażyć się w przydatne akcesoria do wypiekania typu łopata do wkładania i wyciągania placka, szufla do wygodnego obracania pizzy, szczotka do czyszczenia paleniska, pokrowiec zabezpieczający piec, ochronna nasadka na komin itd
Samodzielna budowa pieca murowaneg
Możliwe jest kupienie gotowego pieca i postawienie go na działce lub samodzielnie wybudowanie. Konieczne będzie wykonanie podstawy, paleniska, kopuły, komina i otworów, a na koniec pozostaje odpowiednie wykończenie. Do budowy pieca opalanego drewnem w ogrodzie potrzebne będą przede wszystkim:
• Mata z włókna ceramicznego,
• Cegły szamotowe lub kamienie,
• Glina,
• Wkłady kominowe,
• Drzwiczki,
• Klej ceramiczny ogniotrwały,
• Siatka zbrojeniowa,
• Specjalna zaprawa do pieca chlebowego,
• Dodatkowa izolacja w postaci grubszej płyty z włókna ceramicznego.
W pierwszej kolejności należy przygotować podstawę pieca, dbając o jej solidność i wytrzymałość. Następnym krokiem jest zbudowanie kopuły pieca za pomocą cegieł i piasku lub ramienia do ich układania. Kopuła przypomina kształtem igloo, ma półkolisty dach. Trzeba również wykonać wejście do pieca, przez które wkłada się blachę z surowcami do wypieku. Otwór nie powinien być zbyt duży, bo zwiększy to problem z ucieczką ciepła. Kolejnym etapem jest przygotowanie otworu na komin, potem przechodzi się do zrobienia warstwy izolującej. Służy to zwiększeniu wydajności pieca i zmniejszenia strat ciepła. Dobrze zaizolowany piec to podstawa, do tego świetnie nadają się maty z włókna ceramicznego i siatki zbrojeniowej. Wystarczy zespolić wszystko cementem do pieca chlebowego i gotowe. W zależności od preferencji, można opcjonalnie przyozdobić swój piec, udekorować kopułę przez polerowanie jej lub wykończenie za pomocą płytek. Na koniec wygrzewa się materiały, aby wszystko się dobrze związało, a spoiwa stały się ognioodporne.